Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Czyszczenie zamszowych butów wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Ważne jest jednak to, aby stosować się do kilku podstawowych zasad, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia delikatnego materiału. Nie ma konieczności inwestowania w specjalistyczne preparaty. Domowe specyfiki również mogą być skuteczne, więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów. Istotne jest, aby wykazać się należytą ostrożnością. Zbyt mocne środki mogą sprawić, że zamsz utraci swoje pierwotne właściwości. Stanie się zbity, a zarazem wyblakły.

Gumka do ścierania

Butów zamszowych nigdy nie należy czyścić „na mokro”. W ten sposób zwiększa się ryzyko ich przedwczesnego zniszczenia. Należy zaczekać, aż brud zaschnie i stanie się prostszy w usunięciu. W tym celu można wykorzystać gumkę do ścierania. Wystarczy jedynie pocierać plamę, a następnie usunąć pozostałości przyrządu oraz zanieczyszczeń za pomocą suchej ściereczki. W przypadku jasnej powierzchni nie zaleca się stosowania kolorowych gumek, które mogą zabarwić materiał.

Szczoteczka do zębów

Zamszowe obuwie można wyczyścić również za pomocą szczoteczki do zębów. Dzięki niej usunięcie zaschniętego błota nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Należy pamiętać, aby powierzchni butów nie czyścić, gdy jest wilgotna. Niewskazane jest jednak ich suszenie za pomocą suszarki lub grzejnika. Wysokie temperatury mogą doprowadzić do trwałych zniekształceń i deformacji. Szczoteczką do zębów należy delikatnie pocierać plamę z błota. Następnym krokiem jest otrzepanie powierzchni, która powinna prezentować się jak nowa.

Nawilżone chusteczki dla niemowląt

W przypadku tłustych plam na zamszowym obuwiu poleca się użyciu chusteczek nawilżonych dla niemowląt. Zwykle posiadają one łagodny skład, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia powierzchni. Należy pocierać zabrudzenie tak długo, aż przestanie być widoczne. Po wyschnięciu materiału plama nie powinna być widoczna. Jeśli jest inaczej, to zabieg można powtórzyć. Należy unikać chusteczek, które pozostawiają charakterystyczny biały osad.