Jak usunąć przebarwienia po trądziku? Sprawdź sposoby!

Jak usunąć przebarwienia po trądziku? Sprawdź sposoby!

Przebarwienia potrądzikowe to problem wielu osób, z którym trudno jest sobie poradzić. Także znajdujesz się w tej grupie? Sprawdź, co możesz zrobić, aby sprawnie się ich pozbyć!

Jak powstają przebarwienia?

Warto zacząć od tego, że przebarwienia powstają ze względu na zaburzenia wytwarzania barwnika w organizmie. U osób, których skóra ma do nich tendencję, melanina zaczyna gromadzić się w konkretnych, niewielkich obszarach, przez co powstają nieestetyczne plamy. Co może powodować przebarwienia? Czasami jest to skutek różnych chorób czy starzenia się skóry, ale najczęściej za przebarwienia odpowiedzialne są promienie UV oraz trądzik.

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami po trądziku

Pielęgnacja skóry gra ważną rolę, jeśli chodzi o pozbywanie się nierówności kolorytu cery, ale trzeba mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach samo serum na przebarwienia czy maść ze składnikami aktywnymi sobie nie poradzi. Mimo to warto dbać o skórę za pomocą produktów z kolagenem, który odpowiada za jej regenerację, a także używać preparatów rozjaśniających. Zazwyczaj tego typu produkty mają w składzie takie substancje jak: tretynoina, kwas kojowy, niacynamid czy kwas azelainowy, które hamują aktywność komórek barwnikotwórczych i zapobiegają przemieszczaniu się melaniny. 

Jakie zabiegi na przebarwienia po trądziku?

Tak jak wspomnieliśmy, sama pielęgnacja jest bardzo istotna w przypadku, przebarwień po trądziku, lecz często konieczne jest wsparcie w postaci mikrodermabrazji lub złuszczania chemicznego. Działanie tych zabiegów polega na tym, że wierzchnia część naskórka zostaje usunięta, a głębsze warstwy skóry są stymulowane do regeneracji. W związku z tym, po kilku takich zabiegach można zauważyć gładką skórę bez jakichkolwiek niedoskonałości. Dlaczego warto postawić na tę formę złuszczania zamiast peelingu domowego? Oczywiście pozbywanie się naskórka w domu też może pomóc, ale jest to opcja tylko dla osób, które mają bardzo płytko umiejscowione przebarwienia. Kiedy są one w fazie powstawania, rzeczywiście jest możliwe, aby się sprawnie się ich pozbyć w ten sposób. Jeżeli Twoje przebarwienia są bardzo duże i głęboko osadzone, możesz zdecydować się na laserowe usuwanie, którego efekty są spektakularne. Pamiętaj jednak, że wszelkie zabiegi powinien wykonać specjalista, który doskonale zna ten temat. W innym wypadku możesz sobie zaszkodzić. Koniecznie także skonsultuj z nim kwestie swojej pielęgnacji, aby ocenił, czy jej stosowanie jest bezpieczne w połączeniu z wykonaną mikrodermabrazją lub złuszczaniem. 

Nie zapomnij o profilaktyce

Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o profilaktyce. Przede wszystkim, nawet jeśli w danym momencie Twoja skóra jest czysta lub wręcz przeciwnie jest w zaognionym stadium trądziku, nie możesz zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Używaj produktów, które regenerują, koją i wyciszają stany zapalne w skórze, aby jak najszybciej pozbyć się zmian. Jeżeli po zagojeniu zauważysz choćby najmniejsze przebarwienia, natychmiast zastosuj pielęgnację rozjaśniającą, która na tym etapie może zdziałać cuda. Przyda się np. serum z witaminą C.  Dodatkowo, aby ochronić cerę przed pojawieniem się kolejnych niedoskonałości, konieczne jest codzienne używanie kremu z filtrem, a w dni szczególnie nasłonecznione częste jego reaplikowanie. Opalanie nie sprzyja naszej skórze, co wie większość z nas. Jednak czy używasz kremu z SPF także zimą? Jeśli nie, koniecznie o tym pamiętaj.

Życzymy powodzenia w walce z przebarwieniami po trądziku i mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, wyjdziesz z niej obronną ręką!