Konsekwencje palenia papierosów elektronicznych

Konsekwencje palenia papierosów elektronicznych

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat dużą popularność zdobyły papierosy elektroniczne (inne stosowane określenie to e-papierosy). Są one postrzegane jako zdrowszy zamiennik tradycyjnego tytoniu, co nie zmienia jednak faktu, że należy liczyć się również z negatywnymi skutkami ich palenia. Jakie są zagrożenia związane z paleniem papierosów elektronicznych?

Papierosy elektroniczne — co to właściwie jest?

E-papierosy to niewielkie, podłużne urządzenia, których praca jest zasilana przez baterię (akumulator). To właśnie dzięki temu zasilaniu możliwe jest podgrzanie liquidu, czyli płynu zawierającego m.in. nikotynę oraz glikol propylenowy. Z uwagi na elegancki, nowoczesny design oraz szeroki wybór aromatów do palenia e-papierosy cieszą się sporym zainteresowaniem. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że trzeba liczyć się z ryzykiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Papierosy elektroniczne — skutki uboczne stosowania

Szkodliwe skutki palenia e-papierosów wynikają przede wszystkim stąd, iż znajduje się w nich nikotyna, czyli silnie uzależniająca substancja[1], której wdychanie stwarza ryzyko:

  • wad płodu rozwijającego się w ciele przyszłej matki,
  • powstania chorób nowotworowych, w tym m.in. raka płucnego,
  • osłabienia płuc,
  • nieodwracalnych zmian w mózgu — może to doprowadzić do pogorszenia zdolności poznawczych, osłabienia pamięci itp. Jest to szczególnie groźne, ponieważ e-papierosy są często wybierane przez osoby młode, które uczą się lub studiują,
  • wzrostu ciśnienia krwi, co zaburza pracę układu krwionośnego,
  • pozostałe, mniej szkodliwe objawy, w tym na przykład zapalenie spojówek, pieczenie w gardle, nudności, wymioty czy uporczywy, suchy kaszel.

To jeszcze nie wszystko. Częste palenie papierosów elektronicznych to również spore ryzyko takich problemów, jak na przykład EVALI (z ang. e-cigarette or vaping product use associated lung injury), przez co rozumie się ostre zapalenie płuc. Ostre zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań, a w przypadku osób starszych oraz borykających się z innymi chorobami może dojść nawet do śmiertelnego porażenia.

Papierosy elektroniczne — skutki zdrowotne. Podsumowanie

Papierosy elektroniczne to produkt, którego stosowanie jest przedmiotem licznych dyskusji. Nie wolno jednak zapominać, że e-papierosy nie są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem. Skład spalanego aerozolu sprawia, że istnieje niemałe ryzyko powstania poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnym wypadku nawet nowotworów.

Przypisy:

  1. K. Królikowski, J. Domagała-Kulawik, E-papieros: fakty i mity, doświadczenia własne, Pneumonol. Alergol. Pol. 2014; 81: 74–75.
  2. Opr. zbior., Elektroniczne papierosy: wpływ na zdrowie, nikotynowa terapia zastępcza, regulacje prawne, Rodz 2017, 13 (1), p. 65–71.