Najczęstsze usterki i awarie laptopów

Najczęstsze usterki i awarie laptopów

Nic nie jest wieczne i trwałe, nie inaczej sprawa wygląda w przypadku sprzętów elektronicznych, chociaż te można najczęściej odratować. Zdarza się również, że wypadki zwyczajnie chodzą po ludziach, toteż nietrudno o potencjalną usterkę czy awarię. Opiszemy najczęstsze awarie i usterki laptopów, które mogą spotkać ich posiadaczy.

Zalanie.

Zalanie laptopa cieczą to najczęściej spotykana usterką, o którą stosunkowo nietrudno. Wystarczy chwila nieuwagi, by strącić stojący obok sprzętu kubek z herbatą, wodą czy ulubionym napojem. Wszelka elektronika jest niezwykle wrażliwa jeżeli chodzi o kontakt z wodą – zalany laptop może jednak zostać naprawiony, choć często koszt takiego przedsięwzięcia może przewyższać jego wartość.

Uszkodzenie obudowy i matrycy.

Większość laptopów jest wykonana ze stosunkowo trwałych materiałów, nie oznacza to jednak, że nie są one niezniszczalne. Upadek sprzętu może zakończyć się poważnymi pęknięciami, najczęściej jednak – jest to kwestia czysto kosmetyczna, która w żadnym stopniu nie sprawia, że komputer nie nadaje się już do użytku. Inaczej sprawa wygląda z matrycą, która odpowiada za wyświetlanie obrazu – jeżeli zostanie uszkodzona w sposób mechaniczny, na ekranie możemy zauważyć częściowy lub całkowity brak obrazu.

Przegrzewanie.

Problem z wysoką temperaturą generowaną przez procesor lub kartę graficzną w naszym laptopie dotyczy najczęściej starszych modeli. Zdarza się jednak, że i stosunkowo nowe laptopy borykają się z przegrzewaniem poszczególnych podzespołów. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka – od uszkodzenia systemu chłodzącego, nagromadzeniu się znacznej ilości kurzu w obudowie po głębiej zakorzeniony problem, który może być następstwem awarii danego podzespołu.