Tych leków lepiej nie łącz z alkoholem!

Tych leków lepiej nie łącz z alkoholem!

Polacy są istnym narodem lekomanów, co niestety nie napawa optymizmem. Po leki sięgamy często i chętnie, nawet w sytuacjach, gdy moglibyśmy się bez nich zwyczajnie obejść. O ile wszyscy – mamy nadzieję – zdają sobie sprawę z tego, że połączenie alkoholu z lekami przeciwbólowymi może okazać się potencjalnie niebezpieczne w skutkach, tak sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku innych, mniej znanych leków.

Leki uspokajające i nasenne.

Alkohol potęguje działanie większości leków, a przypadku tych o działaniu uspokajającym lub nasennym może okazać się niebezpieczne w skutkach. Połączenie tych leków z alkoholem może skutkować odczuwaniem nadmiernej senności, zaburzeniem koordynacji ruchowej czy nawet problemami z oddychaniem.

Antybiotyki.

Jak wspomnieliśmy – alkohol może spotęgować działanie pewnych leków, jak i doprowadzić do pojawienia się ich skutków ubocznych. Tak dzieje się w przypadku większości antybiotyków. Ponadto alkohol doprowadzić może także do problemów żołądkowych.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne.

W przypadku tych leków, ich połączenie z alkoholem doprowadzić może nawet do wrzodów żołądka, uszkodzenia wątroby lub krwotoku w przewodzie pokarmowym.

Syropy na kaszel.

Dostępne bez recepty syropy przeciwkaszlowe, w szczególności te, które w swoim składzie mają takie substancje, jak dekstrometorfan po wymieszaniu z alkoholem mogą doprowadzić do zawrotów głowy i problemów z koordynacją ruchu.

Leki antyhistaminowe.

Również i leki wykazujące działanie antyalergiczne mogą stanowić niebezpieczeństwo, jeżeli bezpośrednio po ich spożyciu dojdzie do konsumpcji alkoholu.