Tych leków lepiej nie łącz z alkoholem!
Polacy są istnym narodem lekomanów, co niestety nie napawa optymizmem. Po leki sięgamy często i chętnie, nawet w sytuacjach, gdy moglibyśmy się bez nich zwyczajnie obejść. O ile wszyscy – mamy nadzieję – zdają sobie sprawę z tego, że połączenie alkoholu z lekami przeciwbólowymi może okazać się potencjalnie niebezpieczne w skutkach, tak sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku innych, mniej znanych leków.
Leki uspokajające i nasenne.
Alkohol potęguje działanie większości leków, a przypadku tych o działaniu uspokajającym lub nasennym może okazać się niebezpieczne w skutkach. Połączenie tych leków z alkoholem może skutkować odczuwaniem nadmiernej senności, zaburzeniem koordynacji ruchowej czy nawet problemami z oddychaniem.
Antybiotyki.
Jak wspomnieliśmy – alkohol może spotęgować działanie pewnych leków, jak i doprowadzić do pojawienia się ich skutków ubocznych. Tak dzieje się w przypadku większości antybiotyków. Ponadto alkohol doprowadzić może także do problemów żołądkowych.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne.
W przypadku tych leków, ich połączenie z alkoholem doprowadzić może nawet do wrzodów żołądka, uszkodzenia wątroby lub krwotoku w przewodzie pokarmowym.
Syropy na kaszel.
Dostępne bez recepty syropy przeciwkaszlowe, w szczególności te, które w swoim składzie mają takie substancje, jak dekstrometorfan po wymieszaniu z alkoholem mogą doprowadzić do zawrotów głowy i problemów z koordynacją ruchu.
Leki antyhistaminowe.
Również i leki wykazujące działanie antyalergiczne mogą stanowić niebezpieczeństwo, jeżeli bezpośrednio po ich spożyciu dojdzie do konsumpcji alkoholu.