Rozwój czteroletniego dziecka – jakimi umiejętnościami maluch powinien się wyróżniać??

Rozwój czteroletniego dziecka – jakimi umiejętnościami maluch powinien się wyróżniać??

Jeżeli jesteśmy rodzicami 4-letniej córeczki lub synka, to w tym okresie życia najczęściej posyłamy brzdąca do przedszkola. I bardzo dobrze czynimy, gdyż wymieniony powyżej wiek charakteryzuje się intensywnym rozwojem psychicznym, emocjonalnym i intelektualnym.

Maluch w tym wieku potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi, lubi się z nimi bawić. Dziecko w grupie rówieśniczej często uzyskuje pewność siebie, staje się samodzielne, kontakt z innymi dzieciakami wpływa niewątpliwie pozytywnie na jego rozwój społeczny.

Jakie zdolności powinien posiadać czterolatek?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie, czteroletnie dziecko powinno już mieć w tym wieku całkiem spory zasób słów, około 1500, także bez problemu może wypowiadać zdania proste, a nawet złożone. Tak więc jest jak najbardziej możliwe, żeby bez problemu komunikowało się z najbliższymi członkami rodziny i nie tylko.

Czterolatek umie też bez problemu rozróżniać większość kolorów, smaków oraz kształtów. Jeżeli chodzi o higienę osobistą, nasz najmłodszy członek familii najczęściej potrafi już samodzielnie korzystać z toalety, nie potrzebuje wsparcia rodziców, w przypadku kiedy chce umyć ręce, buzię albo wyszczotkować zęby.

Z ubieraniem również radzi sobie coraz lepiej, założy odzienie wierzchnie oraz pozapina wszystkie guziki. Nie należy w tym dzieciaka wyręczać, musi sobie radzić. Maluch 4-letni nie potrzebuje również zbytniego wsparcia w przypadku, gdy przystępuje do posiłku. Pije z normalnego kubka i posługuje się nożem oraz widelcem, posmaruje sobie sam kanapkę masłem lub innym smarowidłem.

Pociecha znajdująca się w wyżej wymienionym wieku jest też bardzo ruchliwa, charakteryzuje się dużą sprawnością fizyczną, zatem my jako rodzice musimy w tym okresie życia bacznie się przyglądać, jakiej zabawie oddaje się nasze dziecko, żeby nie zrobiło sobie przy tym krzywdy.

źródło: https://rodzina24.pl/ – portal o wychowaniu dziecka