Czym jest ostry wielopostaciowy epizod psychotyczny?

Czym jest ostry wielopostaciowy epizod psychotyczny?

Zaburzenia psychotyczne kojarzone są przede wszystkim ze schizofrenią.

Tymczasem okazuje się, że w klasyfikacji chorób widnieje również rozpoznanie wielopostaciowego epizodu psychotycznego bez objawów schizofrenii. Jest to znacznie mniej znane zaburzenie, dlatego warto byłoby czegoś się o nim dowiedzieć.

Jak objawia się wielopostaciowy epizod psychotyczny?

Objawy wielopostaciowego epizodu psychotycznego są praktycznie niemożliwe do przeoczenia. Osobie doświadczającej tego zaburzenia dokuczały będą urojenia i halucynacje. Objawy te są zazwyczaj bardzo wyraziste i intensywne. Pojawiają się nagle, a stan chorego może ulegać gwałtownym zmianom, z godziny na godzinę. Wśród symptomów, które się pojawiają wymienić można także euforię, lęk oraz drażliwość.

Osoba, u której pojawiły się wspomniane objawy może stanowić zagrożenie, najczęściej dla samej siebie. Na szczęście, symptomy wielopostaciowego epizodu psychotycznego nie utrzymują się długo. Najczęściej mijają w przeciągu dwóch tygodni i nie nawracają więcej.

Jakie są przyczyny ostrego wielopostaciowego epizodu psychotycznego?

Przyczyną ostrego wielopostaciowego epizodu psychotycznego nie jest schizofrenia. Za jego pojawienie się odpowiada najczęściej jakieś gwałtowne oraz traumatyczne przeżycie. Może to być na przykład utrata bliskiej osoby w wypadku, napaść seksualna, jak również bycie świadkiem jakiegoś przestępstwa. Każdy z nas ma inną wrażliwość i może reagować w sposób odmienny na to samo wydarzenie.

W leczeniu ostrego wielopostaciowego epizodu psychotycznego stosowane są najczęściej leki przeciwpsychotyczne. Jeżeli chory doświadczył jakiegoś traumatycznego zdarzenia, wskazana może być psychoterapia, dzięki której możliwe będzie wypracowanie zdrowych metod radzenia sobie z emocjami.

Więcej o psychice człowieka przeczytasz w portalu https://goraco.pl/.