Główne założenia psychoterapii online

Główne założenia psychoterapii online

Potrzeba powstania innowacyjnych form leczenia dostosowanych do pandemicznej rzeczywistości była kluczowym czynnikiem mającym wpływ na pojawienie się psychoterapii online. W tamtych trudnych czasach, pozostające w permanentnej izolacji i nie będące przygotowane na taki scenariusz społeczeństwo, nie miało możliwości zadbania o tą immanentną sferę naszego życia. Na szczęście na ratunek przyszedł rozwój technologii, który w końcu umożliwił prowadzenie spotkań online w zadowalającej jakości dźwięku, obrazu i bez opóźnień w przesyłaniu sygnału. Spróbujmy znaleźć odpowiedź na kluczowe pytania związane z zagadnieniem psychoterapii online oraz dowiedzieć się kiedy szczególnie powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

Co kryje się pod pojęciem psychoterapii online?

Psychoterapia online to nic innego jak uwspółcześniona i dostosowana do obecnych możliwości technologicznych wersja tradycyjnej, stacjonarnej formy terapii.

Sesje terapeutyczne odbywają się w sieci za pomocą urządzeń posiadających dostęp do kamery oraz możliwość podłączenia do internetu.

Najczęściej wybieranym przez nas aplikacjami do tego typu spotkań są niezmiennie Skype, Zoom, Google Meets, a także WhatsApp, ale warto tutaj wspomnieć o konkurencji dla powyższych rozwiązań, jakimi są pierwsze autonomiczne rozwiązania największych serwisów świadczących usługi psychoterapii online takich jak trzymsie.pl, które konsekwentnie stawiają na innowacje i dążą do stworzenia własnych rozwiązań umożliwiających prowadzenie spotkań terapeutycznych z poziomu własnego portalu pacjenta.

Jakie zalety psychoterapii są najczęściej wskazywane przez pacjentów?

Format terapii zdalnej niesie ze sobą szereg udogodnień, spośród których respondenci najczęściej wskazują na:

● Szeroka dostępność terapii pozwalająca na przeprowadzenie sesji terapeutycznej z dowolnego miejsca na świecie.

● Oszczędność czasu i kosztów związanych najczęściej z koniecznością dojazdu do placówki świadczącej tego typu usługi.

● Anonimowość, pozwalająca na ukrycie głęboko skrywanych, intymnych problemów przed znajomymi osobami, które możemy spotkać w placówce lub w drodze do niej.

● Szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w rozumieniu ułatwienia znalezienia właściwego terapeuty odpowiadającego potrzebom pacjentów z ograniczeniami w poruszaniu się oraz pacjentów dotkniętych innymi, ciężkimi schorzeniami, które uniemożliwiają przeprowadzenie terapii w trybie stacjonarnym.

● Wysoka skuteczność tej formy terapii.

Czy psychoterapia online posiada potwierdzoną skuteczność leczenia?

Wszystkie dostępne badania naukowo w sposób zdecydowany wskazują psychoterapie online jako format leczenia zaburzeń psychicznych o potwierdzonej, wysokiej skuteczności.

Należy przy tym pamiętać, że na powodzenie samej terapii zawsze będą miały też wpływ inne czynniki do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć preferencje i otwartość pacjenta oraz doświadczenie i umiejętności terapeuty, którym musi potrafić się sprawnie poruszać po specyficznym jednak gruncie terapii online.

Psycholog online – kiedy powinniśmy rozważyć jego wybór?

Ta forma leczenia będzie zawsze doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy z tych zarówno poważnych jak i też bardziej prozaicznych powodów nie chcą uczestniczyć w tradycyjnej formule spotkań z terapeutą.

Dodatkowo, ta forma terapii będzie na pewno bardziej dostępna dla pacjentów z niepełnosprawnościami oraz mieszkańców terenów wiejskich i podmiejskich, gdzie dostęp do placówek oraz specjalistów tego typu jest w dalszym ciągu jednak ograniczony.

Kiedy powinniśmy udać się na konsultacje do psychologa?

W momencie w którym zaczynamy podejrzewać wystąpienie u siebie najróżniejszych zaburzeń związanych z naszym zdrowiem psychicznym, zawsze powinniśmy udać się na wstępną konsultację ze specjalistą, który skieruje nas na właściwe badania oraz dalsze leczenie jeśli zajdzie taka konieczność.

Należy również pamiętać, że psychoterapia poza walką z naszymi przypadłościami, nauczy nas jak podejmować lepsze decyzje, opracowywać i wdrażać strategie radzenie sobie z problemami, a ponadto pozytywnie wpłynie na nasz samorozwój, dzięki czemu nasze życie stanie się bardziej kompletne.