Uzależnienie od zakupów – jak sobie z nim poradzić?

Uzależnienie od zakupów – jak sobie z nim poradzić?

Zakupoholizm to uzależnienie, które dotyka sporej części ludzkiej populacji. Kompulsywne zakupy nie są przemyślane, ani niezbędne do codziennego funkcjonowania. Osoba uzależniona odczuwa silną chęć nabycia nowych przedmiotów. Zupełnie normalne jest to, że ciągle chcemy więcej. Znasz uczucie, gdy kupiłeś świetne nowe buty, a teraz marzysz o kolejnej parze w innym kolorze? Jeszcze wczoraj nie odczuwałeś takiej potrzeby. Po zakupie drugiej pary butów w głowie narodzi się nowa wizja zainwestowania gotówki. Trudno wybrać idealny moment na to, aby powiedzieć sobie „STOP”.

Pierwsze objawy zakupoholizmu

Zakupoholizm należy przerwać w odpowiednim momencie – w innym przypadku problem rozrośnie się do gigantycznych rozmiarów, a jego rozwiązanie bez pomocy specjalisty będzie niemożliwe. Faktem jest, że kupowanie bywa przyjemne. Jest to sposób na to, aby się rozpieszczać lub nagradzać. Bywa jednak tak, że nabywanie kolejnych przedmiotów jest sposobem tłumienia negatywnych emocji. Właśnie dlatego nierzadko u osób uzależnionych od zakupów stwierdza się również depresję lub zaburzenia emocjonalne. Strata bliskiej osoby, kłopoty w pracy, rozpad związku – wszystko to może doprowadzić do zachwiania psychiki. Kompulsywne zakupy mogą (ale nie muszą!) koić wewnętrzny ból lub redukować napięcie. Niestety efekt poprawy jest krótkotrwały. Sprawia to, że uzależniony kupuje coraz częściej i więcej, gdyż w innym przypadku czuje dziwny niepokój. Pojawia się również problem ze skupieniem się na wykonywanych czynnościach (np. obowiązkach zawodowych).

Praca nad sobą

Osoby, które zauważyły u siebie niezdrową chęć kupowania, powinny rozpocząć intensywną pracę nad sobą. Przede wszystkim należy unikać miejsc, które skłaniają do wydania gotówki. Dotyczy to nie tylko sklepów stacjonarnych, ale również internetowych. Oglądanie nowych ofert nie jest sposobem na zabicie nudy. Jest niemal pewne to, że zakończy się ono zakupem. Silna wola ma tutaj ogromne znaczenie. Z zaawansowanym zakupoholizmem ciężko jest walczyć samodzielnie. W takim przypadku rozsądnie jest udać się do specjalisty, aby rozpocząć terapię.

Wsparcie bliskich osób

Dzięki wsparciu rodziny lub przyjaciół łatwiej jest walczyć z zakupoholizmem. Prawdą jest, że opinia osób z bliskiego otoczenia może powstrzymywać uzależnionego od podjęcia kolejnej decyzji o zakupie. Osamotnienie zwiększa ryzyko wystąpienia uzależnień – dotyczy to nie tylko używek, ale również kompulsywnych zakupów. Rozmowy, wspólne wyjścia, długie rozmowy mogą pomóc pozbyć się z głowy myśli o kolejnych rzeczach, które chcielibyśmy nabyć.