Pewność siebie – jak ją odzyskać?

Pewność siebie – jak ją odzyskać?

Pewność siebie – jak ją odzyskać?

Pewność siebie to niezwykle pożądana cecha. Osoba emanująca pewnością siebie wzbudza powszechny szacunek, często stawia się ją także jako swoisty autorytet w danej dziedzinie. Ta cecha jest przydatna tak samo w codziennym życiu, jak i w życiu zawodowym. Osoby pewne siebie bez większych trudów wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, łatwiej rozwiązują konflikty. Cecha ta nie jest wrodzona, oznacza więc to, że pewność siebie jest czymś, co naturalnie zdobywamy za sprawą własnych doświadczeń i środowiska, w jakim się wychowywaliśmy.

Brak pewności siebie – gdzie szukać przyczyn?

Brak pewności siebie jest ściśle powiązany z niskim poczuciem własnej wartości. Niestety, ale znaczny wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim nasze dzieciństwo. Mowa tu więc o sposobie, w jaki zostaliśmy wychowani oraz o charakterze, jakim cechowali się nasi rodzice. Jeżeli nie cechowali się oni pewnością siebie, łatwo ulegali naciskom – nic dziwnego, że i my odziedziczyliśmy po nich taką, a nie inną cechę. Jest to jednak temat o wiele bardziej złożony, równie ogromny wpływ mają tu nasze własne życiowe doświadczenia, a przede wszystkim – wszystkie porażki. Niepowodzenia mogą sprawić, iż w znaczącym stopniu obniża się nasza samoocena. Istnieją oczywiście najróżniejsze sposoby, dzięki którym możemy zyskać „pozorowaną” pewność siebie. Mowa tu więc o odpowiednich gestach, sposobie wypowiadania czy postury. Jest to jednak tylko doraźna metoda. Bardziej zaprawieni obserwatorzy momentalnie odkryją, że mają do czynienia z osobą, która w rzeczywistości pozbawiona jest tej cechy.

Jak być bardziej pewnym siebie?

Na samym początku warto zapamiętać fakt, że każdy człowiek ma własne słabości i czułe punkty. Nawet najbardziej wyrafinowani liderzy, którzy emanują ogromną pewnością siebie i autorytetem.  Ci ludzie także miewają momenty słabości. By stać się bardziej pewnym siebie, w pierwszej kolejności trzeba dostrzec swoją wartość. Pomocnym jest także trening asertywności oraz niedopuszczanie do siebie negatywnych myśli. Warto również wyznaczać sobie odpowiednie cele i nagrody, które będą nas motywować do osiągania konkretnych rzeczy. Jeżeli jednak nasza pewność siebie jest tak niska, że wręcz utrudnia normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się ze specjalistą. W ten sposób uzyskamy niezbędną pomóc, jednakowo w postaci terapii, ćwiczeń czy zaleconych treningów.