Przedszkole publiczne czy prywatne?

Przedszkole publiczne czy prywatne?

Kiedy powrót do pracy jest dość bliską wizją, zaczyna się rozważanie, którą placówkę dla dziecka wybrać.  W takiej sytuacji zawsze rodzą się pytania, jakie przedszkole wybrać? Czy publiczne jest gorsze od prywatnego? A może na odwrót?

Zrozumiałe jest to, iż w głowie świeżo upieczonych rodziców kłębi się wiele myśli. Każdy chciałby jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego warto rozważyć wszystkie możliwości i sprawdzić placówki w pobliżu. Poznając różnicę między nimi, rośnie łatwość w podjęciu decyzji. Natomiast wcześniej dobrze jest poznać ogólną różnicę między przedszkolem prywatnym a publicznym.

Cena

To nie jest tak, że zapisując dziecko do przedszkola publicznego, ominie się koszta, niestety. Zazwyczaj w placówce państwowej płacić trzeba za dodatkowe zajęcia, wyżywienie, wycieczki i wyjścia poza budynek.  Natomiast w prywatnym przedszkolu wszystkie dodatkowe atrakcje oraz obiady i śniadania zawarte są w miesięcznej kwocie abonamentu. Reasumując; placówka państwowa to wydatek około 150 zł miesięcznie za dziecko, natomiast czesne w placówce prywatnej wynosi w zależności od miasta i zapewnionych zajęć od 500 złotych do nawet 2000 złotych w przedszkolach dwujęzycznych.

Zajęcia rozwojowe

I w publicznym i w państwowym przedszkolu dzieci zapewnione mają zajęcia rozwojowe, muzyczne i ruchowe. Nie jest tak, że w placówce opłacanej przez państwo maluchy mają gorsze warunki. Czasem zdarzyć się może, iż budżet przedszkola państwowego jest po prostu mniejszy i pozwala na zajęcia mniej rozwinięte, natomiast prywatna placówka ma ogromną ilość konkurencji, więc musi pokazać się z jak najlepszej perspektywy, co wpływa na jakość i ilość zajęć dodatkowych dla najmłodszych.

Wolne miejsca

Niestety przedszkola publiczne są oblegane i dostanie się do ich graniczy z cudem. Męczący proces rekrutacji, masa wymogów, które muszą spełniać rodzice oraz długie listy oczekujących. To zniechęcić może najbardziej wytrwałych rodziców. Przedszkola prywatne mają mniej rozbudowany i łatwiejszy proces rekrutacji.