Medytacja – czy warto spróbować?

Medytacja – czy warto spróbować?

Medytacja – czy warto spróbować?

Medytacja jest swego rodzaju treningiem umysłu czy też świadomości. Pojęcie medytacji kojarzyć nam się może najpewniej z praktykami buddyjskimi. Warto jednak wspomnieć, iż medytacja praktykowana była już w czasach antycznych w wielu miejscach na świecie. Sama nazwa „medytacja” wywodzi się od łacińskiego słowa „meditatio”, które dosłownie oznaczać może rozmyślanie. Istnieje wiele technik medytacji, ale większości jej cel jest jeden – oczyścić umysł i odnaleźć spokój ducha.

Korzyści płynące z medytacji.

Istnieje wiele technik medytacji, z czego każda może nieść za sobą inne korzyści. Podstawowym celem medytacji jest jednak wyzbycie się lęków i innych negatywnych emocji, a więc poprawa zdrowia psychicznego. Medytacja może także pomóc nam odnaleźć samych siebie. Dotarcie do własnej świadomości umożliwia zauważenie wielu rzeczy, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Wszystko to może sprawić, iż zyskamy o wiele większą kontrolę nad naszym ciałem i umysłem. Nie ma co ukrywać, iż wszystko to wymagać będzie regularnego treningu, być może wielomiesięcznego. Osoby, które zaczynają przygodę z medytacją, powinny nastawiać się przede wszystkim na osiągnięcie relaksu i spokoju – wszystko inne przyjdzie z czasem.

Komu polecana jest medytacja?

Medytować może każdy, jest to praktyka, która polecana jest tak naprawdę każdemu. W szczególności jednak medytację powinny rozważyć osoby, które borykają się z nadmiarem stresu, codziennych obowiązków czy problemów ze snem, pozwala bowiem wyciszyć wnętrze naszego umysłu, umożliwiając tym samym łatwiejsze zapadnięcie w sen.