Rasy psów, które nie są polecane dla początkujących opiekunów.

Rasy psów, które nie są polecane dla początkujących opiekunów.

Rasy psów, które nie są polecane dla początkujących opiekunów.

Posiadanie psa wymaga od właściciela poświęcenia ogromu czasu, z czego większość dotyczy przede wszystkim odpowiedniego treningu. Istnieje wiele ras psów, które niezwykle szybko podporządkują się swojemu właścicielowi, wykonując każde jego polecenie. W szczególności mowa tu o rasach, które dedykowane są rodzinom z małymi dziećmi. Przykładem niech będą labradory czy goldeny – są to psy rodzinne, w większości bezproblemowe i szybko dostosowujące się do zasad panujących w nowym domu. W tym artykule skupimy się jednak na trzech rasach psów, których początkujący właściciele nie powinni w ogóle brać pod uwagę. Podkreślmy jednocześnie, iż to nie ze względu na agresję tych ras, a ich wysokie poczucie niezależności i hierarchii stadnej. Psy z tej listy mogą nie tylko być niezwykle niesforne, jeżeli trafią w nieodpowiednie ręce, ale i w najgorszym scenariuszu – zdominują swojego właściciela, stawiając się tym samym na samym szczycie hierarchii.

Owczarek Kaukaski

Owczarki kaukaskie cechują się ogromnymi rozmiarami, są masywne i okryte grubą warstwą futra. Rasa ta została przystosowana do tego, by znieść niezwykle trudne warunki Kaukazu. Owczarki kaukaskie są psami stróżującymi, które pierwotnie wyhodowane zostały w taki sposób, by być całkowicie samodzielnymi. Z tego też względu, psy tej rasy są niezwykle nieustępliwe i na ogól wolą podążać własnymi ścieżkami, aniżeli słuchać poleceń opiekuna.

Cane Corso

Sama nazwa tej rasy, a więc „Cane Corso” może zostać dosłownie przetłumaczona jako „strażnik”, „opiekun”. Rasa ta wywodzi się z Półwyspu Apenińskiego i cieszy się niezwykłą popularnością we Włoszech. Uważa się, iż przodkami Cane Corso były hodowane przez starożytnych Rzymian molosy. Psy te cechują się dominującym charakterem, przez co mogą z łatwością przytłoczyć początkującego właściciela. Cane Corso w żadnym stopniu nie tolerują agresji ze strony swojego właściciela – ze względu na swój temperament, sprowokowany, może nawet zaatakować swojego opiekuna. Ciekawostką jest, iż psy tej rasy świetnie dogadują się z małymi dziećmi, wobec których nie widzą żadnego zagrożenie i otaczają je swoistą opieką.

Owczarek belgijski.

Psy tej rasy są powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju formacjach mundurowych, takich jak Policja, Wojsko czy Straż Graniczna. Wszystko ze względu na to, iż są to psy cechujące się ogromną inteligencją, dzięki czemu nauczenie ich prostych poleceń nie sprawia większych problemów. Jednocześnie – owczarki belgijskie wymagają regularnych treningów i ogromu czasu poświęconego przez ich właściciela. Pozostawione same sobie, mogą stać się agresywne nawet wobec swoich właścicieli. Psy tej rasy tryskają energią, której ujście powinny im zapewnić regularne treningi. Z tego też względu, decyzję o adopcji owczarka belgijskiego przez niedoświadczonego opiekuna można porównać do sytuacji, gdy po zdanym egzaminie na prawo jazdy, przesiadamy się do najnowszego modelu Porsche.