Psy przyjazne dzieciom – 10 polecanych ras!

Psy przyjazne dzieciom – 10 polecanych ras!

Wiadomym jest, że wiele dzieci uwielbia psy. Decyzja o przygarnięciu lub zakupie zwierzaka musi zostać dokładnie przemyślana. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe decyzje! Pupil nie jest chwilową zachcianką – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie towarzyszył nam kilkanaście lat. Niektóre rasy są wyjątkowo przyjazne najmłodszym. Wyróżniają się one niezwykłą cierpliwością oraz przyjaznym usposobieniem. Oczywiście opieka nad czworonogiem zawsze musi być monitorowana przez osobę dorosłą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie można w pełni ufać kilkulatkowi oraz szczeniakowi, dla którego gryzienie może być najlepszą rozrywką.

Czy istnieje pies idealny dla dziecka?

Już na samym początku należy podkreślić, że nie istnieje pies idealny dla dziecka. Warto zaznaczyć, że zwierzak to nie zabawka, która będzie mogła zostać „wykorzystana” przez smyka na wiele sposobów. Można jednak wyodrębnić rasy, które wydają się być doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi. Nie każdy pies ma przyjazne usposobienie. Niektóre osobniki to samotniki, a więc domowy gwar wywołuje u nich dyskomfort. Faktem jest, że obecność pupila może pozytywnie wpłynąć na rozwój szkraba. Już od najmłodszych lat jest on uczony wrażliwości, empatii oraz szacunku. Nie można również nie wspomnieć o poczuciu obowiązku. Ważne jest, by dorośli nie wyręczali dziecka w wykonywaniu ustalonych zadań. Brak konsekwencji sprawi, że szkrab szybko przyzwyczai się do lenistwa. Trudno będzie od niego wyegzekwować realizację wyznaczonych prac. Wszystkie obowiązki związane z posiadaniem czworonoga spadną na starsze rodzeństwo lub rodziców/dziadków.

Kiedy dziecko jest gotowe na psa?

Dwuletni lub trzyletni smyk może uwielbiać psy, jednak nie jest gotowy na to, aby się nim opiekować każdego dnia. Rodzice muszą podjąć rozsądną, przemyślaną decyzję. Oddanie zwierzaka po upływie kilku miesięcy jest dla niego wielką krzywdą. Należy pamiętać, że psy również mają uczucia. Przywiązują się do swojej rodziny, więc nagła strata bliskich mu osób jest niezwykle bolesna. Poniżej przedstawiono kilka czynników, które trzeba uwzględnić.

  • Poczucie odpowiedzialności – można wykształcić je na wiele różnych sposobów. Istotne, aby rodzic miał pewność, że smyk po czasie nie znudzi się opieką nad czworonogiem. Tutaj nie wystarczy sympatia do zwierząt. Bardzo często bywa tak, że po chwilowej fascynacji maluch traci zainteresowanie swoim nowym przyjacielem. Ponadto, pies to nie tylko puszysta sierść i merdający ogonek. Nie można wykluczyć rozmaitych schorzeń i chorób, które pojawiają się nawet w młodym wieku.
  • Test sprawdzający – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać dziecko na wolontariat w schronisku. Przeszkodą może okazać się jednak zbyt młody wiek. W takim przypadku warto jest zaopiekować się psem znajomych (np. podczas ich wakacyjnego wyjazdu). Zwierzak wymaga regularnego karmienia, spacerów, zabiegów pielęgnacyjnych, zabawy. Niektóre z nich są przewlekle chore, co wiąże się z koniecznością podawania leków. Nie można przerzucić na dziecko wszystkich zadań. Wykonywane przez niego czynności muszą być adekwatne do wieku. Trudno wyobrazić sobie, by smyk ścinał czworonogowi pazury lub robił zastrzyk.
  • Wykluczenie alergii – w dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się małych alergików. Bardzo często nieprzyjemne objawy pojawiają się dopiero po przygarnięciu pupila. Właśnie dlatego warto jest wykonać badania wykluczające alergie na sierść. Niektóre rasy posiadają włosie, które zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Jedno jest pewne – konieczność znalezienia domu dla ukochanego czworonoga to traumatyczne przeżycie.
  • Odpowiednie warunki mieszkaniowe – pies jest szczeniakiem tylko przez kilka miesięcy. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki mieszkaniowe. Niektóre rasy wymagają dużej ilości przestrzeni. Nie można również nie wspomnieć o szczególnie ruchliwych osobnikach, dla których idealnym miejscem jest duży ogród. Warto dodać, że przebywanie zwierzaka na zamkniętej posesji nie jest alternatywą dla spacerów. Być może załatwi on swoje potrzeby fizjologiczne, jednak nie będzie miał motywacji do tego, aby się ruszać. Pupil potrzebuje towarzystwa i uwagi.

Pies dla 5-latka

Dla 5-latka pies bardzo często pełni rolę kolegi. Rodzice kilkulatków obawiają się dużych ras. Prawdą jest, że łatwo tutaj o wypadek. Rozpędzony zwierzak może nieumyślnie przewrócić smyka. Nie oznacza to jednak tego, że im mniejsza rasa, tym lepiej. Takie psy są wyjątkowo wrażliwe i nieodporne nawet na lekki ból. Łatwo skrzywdzić je podczas szalonej zabawy. Nie można również wykluczyć agresji, która stanowi formę obrony. Idealną opcją mogą okazać się rasy średnie. Oczywiście należy uwzględnić również warunki mieszkaniowe! Dziecko w wieku 5 lat nie jest jeszcze w pełni świadome, jakie obowiązki na nie czekają. Maluch będzie uczył się ich stopniowo. Warto uwzględnić, że szkrab cały czas się rozwija, więc jego wiedza na temat zwierząt również będzie się zwiększać. Poniżej przedstawiono zadania dla rodziców.

  • Lista zakazanych zachowań – kilkulatkowi zdarza się zachowywać niewłaściwie – jest to zupełnie normalne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy ruch będzie akceptowalny przez psa. Nawet najbardziej cierpliwy osobnik może zostać wyprowadzony z równowagi ciągnięciem za uszy czy też ogon. Smyk musi wiedzieć, co wolno, a czego nie. Znacząco ułatwi to adaptację pupila oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji.
  • Łatwe w wykonaniu zadania – od przedszkolaka nie można wymagać pełnej odpowiedzialności za zwierzaka. Należy wyznaczać mu łatwe w wykonaniu zadania, z którymi bez trudu sobie poradzi. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, że dziecko musi czuć, że jest potrzebne. W innym przypadku może nawet poczuć zazdrość o czworonoga, któremu zwykle trzeba poświęcać dużą ilość czasu. Ponadto, możliwości dziecka są ograniczone. Podczas wykonywania niektórych czynności może zrobić krzywdę sobie lub pupilowi.
  • Zabawa pod kontrolą – czas spędzony z psem może stanowić źródło pięknych wspomnień. Ważne jest jednak to, aby zabawa odbywała się pod kontrolą osób dorosłych. W ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji realnie zagrażających zdrowiu. Nigdy nie można mieć pewności, że zwierzak w ramach samoobrony nie zdecyduje się ugryźć. Ponadto, szczeniak posiada bardzo ostre ząbki. Swędzące dziąsła sprawiają, że może on podgryzać swoich opiekunów. To właśnie bardzo często na tym etapie rozwoju pies stanowi największe zagrożenie dla dziecka!

Pies dla rodzin aktywnych

Z wiadomych względów pies nie należy wyłącznie do jednej osoby. Wybierając odpowiednią rasę warto jest uwzględnić również tryb życia, jaki prowadzi rodzina. Osoby aktywne będą zachwycone towarzystwem m.in., boksera, teriera, wyżła. Ważne jest, aby zwierzak każdego dnia mógł się wybiegać. Ruchliwe, pełne energii czworonogi są o wiele bardziej wymagające. Kochają wycieczki za miasto czy też do lasu. Z pewnością nie będą dobrym wyborem dla tych, którzy dużo pracują. Znudzony zwierzak może wyładowywać swoje frustracje na meblach, ścianach lub podłogach. Jeśli nie wykorzysta skrywanej energii, to może zamienić się w prawdziwego niszczyciela. Dotyczy to również osobników dobrze wychowanych. Właściciel ma obowiązek spełniać wszystkie podstawowe potrzeby swojego podopiecznego. Każdy pies jest inny, więc wymaga indywidualnego podejścia. Cechy charakterystyczne danej rasy to podpowiedzieć, jakie usposobienie może mieć nasz zwierzak. Wiele zależy jednak od wychowania.

Pies dla nastolatka

Planując zakup psa dla dziecka, które lada moment stanie się nastolatkiem, wymaga zastanowienia się nad zupełnie innymi kwestiami. Okres dojrzewania bywa trudny – ciężko przewidzieć, czy zwierzak będzie dla pociechy ukochanym przyjacielem, czy stanie się balastem. W wieku 10-15 lat znaczna część obowiązków związanych z posiadaniem czworonoga może być wykonywana przez dziecko. Sporym plusem jest fakt, że zwykle jest ono świadome, że pies może również oznaczać problemy. Bywają dni, kiedy trzeba zmienić swoje plany np. ze względu na niespodziewane zatrucie pokarmowe pupila. Wyjście z przyjaciółmi do kina zostanie zastąpione wizytą u weterynarza. Nastolatek powinien także wiedzieć, że zwierzak generuje koszty. Nie zawsze możliwe jest oszczędzanie, szczególnie jeśli okaże się, że pies posiada alergię pokarmową lub inne dolegliwości. Dla dziecka oddanie swojego kieszonkowego na rzecz psa powinno być naturalnym odruchem. Warto podkreślić, że młodzież bardzo często chce być traktowana zupełnie tak, jak osoby dorosłe. Jeśli chodzi o rasę, to wybór jest niemal dowolny.

TOP 10 ras psów przyjaznych dzieciom!

Zarówno małe, średnie, jak i duże rasy psów mogą być przyjazne dzieciom. Dużą rolę odgrywa tutaj wychowanie czworonoga. Pierwsze miesiące życia zwierzaka kształtują jego charakter. Faktem jest, że niektóre psy są trudne w ułożeniu. Ponadto, nie każdy dysponuje wystarczającą ilością wolnego czasu, co także stanowi problem. Osoby, które na co dzień borykają się z dużą ilością obowiązków, powinny pomyśleć o zapisaniu pupila do psiego przedszkola lub skorzystaniu z usług behawiorysty.

Do 10 ras najchętniej wybieranych przez rodziny z dziećmi zalicza się:

  1. Labrador
  2. Golden retriever
  3. Cocker spaniel
  4. Beagle
  5. Bokser
  6. Owczarek podhalański
  7. Owczarek szkocki collie
  8. Boston terrier
  9. Maltańczyk
  10. Shih-tzu

Oczywiście opcji jest o wiele więcej. Większy pies wcale nie oznacza większego zagrożenia! Duże rasy zwykle są silne, a zarazem odporne na ból fizyczny. Nawet, jeśli dziecko pociągnie psa za ogon pod nieobecność rodziców, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że zwierzak zareaguje agresją. Na liście ras przyjaznych maluchom zabrakło szalenie popularnych Yorków. Dlaczego? Mitem jest, że to pies idealny dla kilkulatków! Ze względu na niewielkie gabaryty jest on lękliwy, absorbujący, zazdrosny. Przedszkolaki bardzo często są głośne i ruchliwe, a dla opisywanego czworonoga może okazać się to prawdziwą męczarnią.