Szczeniak w domu, o czym należy pamiętać?

Szczeniak w domu, o czym należy pamiętać?

Przybycie szczeniaka do Twojego domu to niezwykle ważne wydarzenie. Pies staje się częścią Twojej rodziny, jednak wszystko to, co dla Ciebie jest normalnością, dla niego jest obce. Jak więc przygotować się na przybycie szczeniaka? Warto to zaplanować jeszcze przed samą adopcją, tak, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nowy lokator z całą pewnością nie będzie odstępował Cię choćby na krok, a jego pozytywna energia i ciekawość świata wpłynie na całą rodzinę. Mimo to pies również będzie potrzebował prywatności i miejsca, w którym będzie miał szansę odetchnąć. Należy więc wybrać mu odpowiednie miejsce, w którym znajdować się będzie legowisko – z całą pewnością nie powinno być to miejsce, w którym panuje ciągły ruch.

Legowisko to nie wszystko.

Szczeniak w rzeczywistości jest jak małe dziecko – i tak samo należy z nim postępować. Wyznacz określone zasady i granice, których to zwierze ma przestrzegać. Im wcześniej rozpoczniesz trening, tym mniej problemów będziesz miał w przyszłości. Uzbrój się również w cierpliwość i duży zapas… papierowych ręczników. Tak – minie pewien czas, zanim pies zrozumie, że powinien spełniać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. Co najważniejsze, nigdy nie podnoś głosu ani nie każ go za to, że załatwił się na Twoim ulubionym dywanie. Szczeniak to psie dziecko, zamiast kar – stosuj nagrody. Za każdym razem, gdy załatwi się na zewnątrz, pochwal go słowami lub smakołykami.

Jak postępować ze szczeniakiem?

Niektóre zachowania psa, choć mogą wydawać się zwyczajnie słodkie, są nieakceptowalne. Przykładem niech będzie gryzienie Twoich dłoni, nie sprawia Ci to co prawda żadnego bólu, gdyż zęby szczeniaka nie są w pełni wyrośnięte. Miej jednak na uwadze fakt, że z czasem to się zmieni, a z pozoru niewinne zabawy mogą zakończyć się nieprzyjemnie. Istotną kwestią jest również żywienie szczeniaka, jeżeli adoptowałeś go ze schroniska lub nabyłeś od hodowcy, najpewniej otrzymasz wszelki niezbędne informacje i wskazówki w tej kwestii.