Jak być bardziej produktywnym?

Jak być bardziej produktywnym?

Rozpraszanie się jest dość częstym zjawiskiem podczas pracy czy nauki. Zazwyczaj największy wpływ na to posiadają urządzenia mobilne, które swoją wibracją potrafią odciągnąć od danego zajęcia nawet najbardziej skupioną osobą. Niestety rozpraszanie się posiada ogromny wpływ na produktywność; szczególnie kiedy na rzecz social mediów odstawia się obowiązki na bok. W takim razie, w jaki sposób stać się bardziej produktywną osobą?

Bycie bardziej produktywnym należy zacząć od określenia pory dnia, w której najłatwiej przychodzi płynne wykonywanie obowiązków. Niektórzy będą bardziej płodni o poranku, inni swoją kreatywnością wykażą się wieczorną porą. Usilne dążenie do wykonania zadania nie tylko odbije się na efekcie końcowym pracy, ale również przyczyni się do utraty motywacji.

Lista zadań

Obowiązki zapisane w głowie mogą przez przypadek umknąć, dlatego tak ważnym etapem przed rozpoczęciem pracy jest dobre rozpisanie wszystkich zadań. Najlepiej jest zacząć od najtrudniejszego wyzwania, a łatwiejsze zostawić sobie na deser. Natomiast nie ma reguły, która ułatwiłaby wykonywanie obowiązków z listy. Należy spróbować wszelkich możliwości i dopasować sposób tworzenia harmonogramu do własnych, indywidualnych potrzeb.

Przerwa jest bardzo ważna

Zdarza się również tak, że produktywność zabijana jest przez długie godziny pracy. Mózg to czuły narząd, który potrzebuje regeneracji oraz odpoczynku. Krótka przerwa między zadaniami na drzemkę czy medytację poprawi płynność i tempo wykonywanych zadań. Nie należy podczas odpoczynku sięgać po telefon. Przerwa powinna być w 100% przeznaczona na wyłączenie myśli oraz zamknięcie oczu, aby mogły odpocząć od świateł.

Aby wiedzieć kiedy należy udać się na przerwę i odpocząć od natłoku zadań, trzeba przydzielić czas na wykonanie każdego obowiązku. Ustalenie ile minut, bądź godzin powinno zająć wykonanie trudnego lub łatwego zadania, pomaga ogarnąć największy chaos.

Czyste biurko to czysta głowa

Być może ciekawostką okaże się fakt, iż im bardziej biurko przeznaczone do pracy jest zabudowane wszelakimi zbędnymi rzeczami, to, tym bardziej głowa nie potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu. Dzieje się tak, ponieważ  kieruje się uwagę na przedmioty znajdujące się obok komputera, a nie na sam ekran. Ze względu na to powinno się zadbać o estetykę miejsca pracy przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków.