Kleszcze – jak ochronić przed nimi nasze zwierzęta?

Kleszcze – jak ochronić przed nimi nasze zwierzęta?

Kleszcze w sezonie letnim, jak i na początku wiosny – żyją niczym pączki w maśle. Nie napawa optymizmem, że z roku na rok jest ich coraz więcej, a i tylko w obecnym okresie padł istny rekord potwierdzonych przypadków zachorowań na boreliozę. Niestety, nie tylko my jesteśmy narażeni na te pajęczaki, lecz także nasi pupile. Sytuacji nie poprawia fakt, że kleszcze niejednokrotnie skrywają się w gęstej sierści i pozostają niezauważone przez dłuższy czas. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak możesz uchronić przed kleszczami swoje zwierzęta – przedstawimy kilka sposobów.

Preparaty.

Najrozsądniejszym działaniem będzie zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwkleszczowych. Największą popularnością cieszą się – przede wszystkim – wszelkiego rodzaju spraye, kropelki czy obroże. Ich skuteczność jest jednak często kwestionowana, a i działają przez stosunkowo krótki czas. Na uwagę zasługują również specjalne tabletki, które są dostępne do zakupu u każdego weterynarza, a które sprawiają, że kleszcz po przypięciu się do ciała zwierzęcia – zwyczajnie z niego odpada. Tabletki te jednak są dosyć drogie, wykazują się jednak dłuższym działaniem i większą skutecznością.

Dmuchaj na zimne.

Wielu osobom wydaje się, że kleszcze czyhają zarówno na nich, jak i na ich czworonogów przede wszystkim w lasach. Niestety, te pajęczaki coraz częściej spotykane są nawet w przydomowych ogródkach czy miejskich parkach. Jak więc możemy im zapobiegać? Przede wszystkim – unikajmy wpuszczania naszego czworonoga w zarośla i wysokie trawy, a po każdym spacerze dokładnie sprawdźmy jego ciało.