Rzeczy, przez które zniechęcisz do siebie własnego kota

Rzeczy, przez które zniechęcisz do siebie własnego kota

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, a w tym rankingu wyprzedzane są jedynie przez psy. Wielu właścicieli mruczków traktuje je niemal w taki sam sposób, jak psy – zapominają przy tym, że są to zwierzęta nie tylko zupełnie odmiennych gatunków, lecz przede wszystkim o innej naturze, temperamencie i określonymi zachowaniami. Niestety, stosunkowo łatwo jest podpaść kotom, a odbudowanie zszarganej relacji może być zadaniem trudnym i czasochłonnym. Czego więc należy unikać, by nie zniechęcić do siebie kota?

Nadmierne pieszczoty i napastliwość.

Psy uwielbiają być głaskane, a i zbytnia napastliwość lub nadmierna uwaga w żadnym stopniu im zazwyczaj nie przeszkadza. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kotów, które – cóż, są samowystarczalnymi indywidualistami. Zdarza się, że niektóre koty z natury będą pieszczochami, jednak w większości przypadków – obdarzanie ich nadmierną uwagą przyniesie ze sobą negatywne skutki.

Ignorowanie kota.

Wspomnieliśmy, by nie obdarzać kota nadmierną uwagą i napastliwością. Mruczki jednak są dosyć wymagające, toteż niepoświęcanie im odpowiedniej ilości czasu będzie miało również negatywne konsekwencje. W przypadku kotów należy więc odnaleźć tak zwany „złoty środek”, jest to jednak kwestia indywidualna dla każdego właściciela.

Wybudzanie kota ze snu.

Bazując na wielu badaniach i statystykach – średnia długość snu dorosłego kota wynosi nawet do 18 godzin. Można więc śmiało powiedzieć, że zwierzęta te przesypiają znaczną część własnego życia. Jeżeli więc nie chcemy sprawić, by ten zaczął myśleć o nas w złym świetle – unikajmy wybudzania go ze snu lub drzemki.