Zadławienie – jak pomóc?

Zadławienie – jak pomóc?

Zadławienie lub zakrztuszenie to bardzo częste zjawisko, do którego dochodzi w sytuacji, gdy się spieszymy, a chcemy szybko coś zjeść lub wypić. Może to być niegroźne zakrztuszenie się, gdzie wystarczy tylko odkaszlnąć, a osoba poszkodowana jest w stanie sama sobie poradzić. Jednak zdarzają się sytuacje, w których resztki jedzenia powędrują za daleko, co może powodować groźne skutki. W związku, z czym osoba, która się zadławi, może zacząć się dusić i słabnąć, a ostatecznie utracić przytomność. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc kogoś, kto będzie w pobliżu. Należy bezwarunkowo udzielić pomocy osobie, której nawet nie znamy, dzięki temu można uratować komuś życie. Poniżej przedstawimy kilka zasad, jak powinno się postępować, będąc świadkiem podobnego zdarzenia. 

Jak rozpoznać, że ktoś się zadławił i potrzebuje naszej pomocy?

Każdy z nas na pewno miał w swoim życiu sytuację, gdzie w czasie jedzenia potrzebowaliśmy się czegoś napić, bo jedzenie mówiąc kolokwialnie „stanęło w gardle”. Zazwyczaj jest to niegroźne zjawisko, gdzie osoba dławiąca się poprzez popicie czy odkaszlnięcie jest w stanie sama pozbyć się ciała obcego. Jednak bywają takie przypadki, że pomimo prób i starania się, osoba poszkodowana nie może sobie poradzić i zaczyna z coraz większym trudem łapać powietrze. Towarzyszący przy tym kaszel jest coraz silniejszy. W takim momencie należy od razu zareagować, zanim dojdzie do zasłabnięcia i utraty przytomności. 

Co należy robić, gdy osoba z naszego otoczenia zaczyna się dławić?

W sytuacji, gdy zauważymy, że komuś towarzyszy lekkie dławienie należy tę osobę namawiać do intensywnego kaszlu najlepiej w pozycji lekko pochylonej do przodu. Tak, aby ciało obce mogło łatwiej się wydostać. Jeśli sytuacja się nie poprawia, należy podjąć kolejne kroki działania takie jak: 

  1. Pomóc usunąć z jamy ustnej wszystkie ciała obce oraz protezy zębowe. 
  2. Następnie trzeba się ustawić tyłem za osobą, której chcemy pomóc. Jedną ręką podeprzeć jej klatkę piersiową i nachylić ją silnie ku przodowi, tak aby umożliwić przemieszczenie się ciała obcego na zewnątrz. 
  3. Należy wykonać do pięciu silnych uderzeń między łopatkami za pomocą nadgarstka drugiej ręki. W trakcie wymienionych działań ciało obce z każdym uderzeniem powinno się przesuwać. (Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze tych pięć uderzeń jest koniecznych, czasami pozbycie się ciała obcego następuje już po dwóch uderzeniach). 

Co to jest rękoczyn Heimlicha i jak go wykonać? 

Jeżeli wykonanie wymienionych wcześniej czynności nie przynosi żadnych rezultatów, trzeba osobie ratującej pomóc w inny sposób. Rękoczyn Heimlicha to metoda przedmedyczna, której używa się w przypadku zadławienia. Należy zatem podjąć się następujący działań:

  1. Stanąć za osobą poszkodowaną i objąć ją na wysokości pasa jednocześnie pochylając lekko do przodu. 
  2. Następnie musimy jedną dłoń zacisnąć w pięść i objąć ją drugą dłonią. W ten sposób ucisnąć mocno przeponę w kierunku do siebie i lekko do góry. (Obie dłonie powinny być umieszczone między wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem).
  3. To energiczne naciśnięcie przepony powinno wywołać sprężenie powietrza, co spowoduje, że ciało obce zostanie wypchnięte na zewnątrz.