Czerwone wino – czy rzeczywiście wpływa na zdrowie?

Czerwone wino – czy rzeczywiście wpływa na zdrowie?

Mówi się, że alkohol szkodzi zdrowiu. W dużym stopniu tak właśnie jest, jednak istnieją pewne wyjątki od reguły, które postaramy się przedstawić. Wino jest najbardziej popularnym trunkiem, spożywanym już od setek lat i cenionym głównie przez kobiety. Nie raz na pewno każdy z nas słyszał, że wypicie lampki czerwonego wina nie zaszkodzi, lecz ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak warto zaznaczyć, że bardzo istotne znaczenie ma styl życia, jakie prowadzimy oraz aktualny stan zdrowia. Czy tak jest naprawdę? Zaraz się dowiemy. 

Dlaczego warto pić czerwone wino?

Czerwone wino aktualnie uchodzi za najzdrowszy alkohol. Wino dobrej jakości zawiera głównie antyoksydanty odpowiadające za zwalczanie wolnych rodników, które są  odpowiedzialne za starzenie się organizmu oraz chorobę wieńcową. Regularne picie tego trunku zmniejsza także ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz zapobiega zachorowaniu na zaćmę nawet o 50%. 

Nie można zapominać o tym, że spożywanie od czasu do czasu czerwonego wina pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników takich jak: magnez, potas, wapń i żelazo. Mają one istotny wpływ w naszej diecie, ponieważ wspierają pracę serca i układu krwionośnego. Czerwone wino posiada w swoim składzie także flawonoidy, które są niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania, gdyż likwidują cholesterol i rozrzedzają krew. Chronią również organizm przed miażdżycą, udarem mózgu i zakrzepami. Istotne jest, aby od czasu do czasu lampkę czerwonego wina spożywały osoby mające problem z nadciśnieniem i krążeniem serca. 

Picie czerwonego wina ma też znaczący wpływ na stan naszego umysłu, poprawia pracę mózgu, pamięć oraz koncentrację. Lampka czerwonego wina wypita po ciężkim dniu pracy pozwala się odstresować i zrelaksować nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest picie w okresie zimowym grzanego wina, które nie tylko nas rozgrzeje, ale również wzmacnia układ odpornościowy. A jego regularne picie w czasie chłodnych wieczorów może zapobiec przeziębieniu. 

Picie czerwonego wina będąc w ciąży fakt czy mit? 

Znaleźliśmy bardzo dużo pozytywnych faktów, które przekonują do picia czerwona wina w niewielkich ilościach. Natomiast w przypadku kobiet ciąży jest inaczej. Alkohol ma bardzo zły wpływ na organizm kobiety, a jeszcze większy na dziecko, które w sobie nosi. Płód pochłania wszystko, co przyszła mama spożyje i to w jeszcze większych ilościach. Wypicie nawet jednej lampki wina w trakcie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Może przyczynić się między innymi do poronienia lub przedwczesnego porodu. W jeszcze innych przypadkach dziecko mogłoby się urodzić z wadami takimi jak: zespół ADHD, opóźnienie wzrostu, problemy z mówieniem i słyszeniem oraz wadą serca, nerek i wielu innych narządów. Kobietom w ciąży kategorycznie zabrania się picia alkoholu bez żadnego wyjątku. Podsumowując picie czerwonego wina w niedużych ilościach, ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Jednak każdy organizm jest inny, więc w przypadku poważniejszych chorób dobrze jest się skonsultować z lekarzem prowadzącym.