Późna ciąża – co się z nią wiąże?

Późna ciąża – co się z nią wiąże?

Decydując się na ciąże, nie należy sugerować się opinią innych osób, jest to indywidualna sprawa każdej kobiety, a wiek nie kwalifikuje jej do grupy wysokiego ryzyka. Jeśli jesteś zmartwiona późnym macierzyństwem i masz obawy dotyczące ciąży. Poniżej postaramy się rozwiać wszelkiego rodzaju wątpliwości i podpowiemy, na co zwrócić uwagę planując ciąże. 

Jak przygotować się do późnej ciąży? 

W dzisiejszych czasach dużo kobiet na pierwszym miejscu stawia wykształcenie, karierę, dobrą pracę, a na zakładanie rodziny przychodzi czas dopiero wtedy, gdy wcześniejsze cele zostaną osiągnięte. Mówiąc książkowo najlepszym okresem w życiu kobiety na zajście w ciąże, jest czas między 20, a 30 rokiem życia, gdzie jej organizm jest najbardziej płodny. Jednak naukowcy potwierdzają, że zarówno kobieta w wieku 20 lat, jak i w wieku 30 czy 40 lat jest w stanie szybko zajść w ciąże i urodzić zdrowe dziecko. Głównym celem jest to, aby się do tego odpowiednio przygotować.

Istotne jest, aby planując późną ciążę najpierw zadbać o swój stan zdrowia, a złe wyniki najpierw uregulować. Kobiety po 35 roku życia  mogą być bardziej podatne na zmaganie się w czasie ciąży z zawałem serca lub udarem mózgu. Dojrzałe kobiety mogą zdecydowanie trudniej przechodzić okres ciąży niż kobiety po 20 roku życia, dlatego wymagają szczególnej opieki. 

Planując późną ciążę, należy się odpowiednio skontrolować, wykonując wcześniej szereg badań. Warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który wystawi skierowanie na badania takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby krążenia i nadwaga. Między innymi znaczące są badania AMH, czyli stężenie hormonu anty- Mullerowskiego, pozwalające na sprawdzenie, w jakiej kondycji są pęcherzyki jajnikowe. Ich ocena pozwala również określić poziom płodności. Jednak kluczową rolę odgrywa wizyta u ginekologa, bo to on bada narządy rodne i pomaga oszacować szanse na zajście w ciąże. 

Czy styl życia ma wpływ na zajście w późną ciążę?

Zdecydowanie dużą rolę na zajście w ciąże w późniejszym wieku odgrywa tryb życia, jaki prowadzimy. Dojrzałe kobiety, które planują potomstwo, powinny zadbać o swoją kondycję fizyczną. Uprawiać regularnie sport, ale w umiarkowanych ilościach, a także dobrze i zdrowo się odżywiać. Najodpowiedniejszą formą aktywności dla kobiet będących już w ciąży jest spacer, pływanie oraz fitness. Aktualnie bardzo dużo siłowni oraz klubów fitness wprowadzają specjalne zajęcia przeznaczone dla ciężarnych kobiet, z których warto skorzystać. 

Dużą rolę w diecie kobiet planujących ciąże jak i również będących już w ciąży odgrywają witaminy i minerały. Planując potomstwo, warto zaopatrzyć się w kwas foliowy, sprzyja on łatwiejszemu zagnieżdżeniu się zarodka i tworzy odpowiednie do tego warunki. Warto zaznaczyć, że pełni on także istotną rolę w ochronie płodu przed wadą cewy nerwowej. Należy go przyjmować przez minimum 3 miesiące przed zajściem w ciąże. 

Ryzyko związane z późną ciążą 

Późna ciąża niestety może się też wiązać z pewnym ryzykiem, jakim jest wada płodu. Kobiety koło czterdziestki niosą większe ryzyko poczęcia dziecka z pewnymi wadami. Z badań wynika, że już po 30 – tym roku życia spada płodność kobiety, a z każdym kolejnym rokiem może być coraz gorzej zajść w ciąże.