Roślina wspierająca wątrobę – ostropest. Medycyna naturalna

Roślina wspierająca wątrobę – ostropest. Medycyna naturalna

Ostropest plamisty to roślina lecznicza, ceniona przede wszystkim za korzystny wpływ na wątrobę. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób korzystać z jej prozdrowotnych właściwości?

Ostropest plamisty.

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, która z pewnością zasługuje na większą uwagę z naszej strony. Dlaczego? Bo jest ona doskonałym źródłem tak cennych dla ludzkiego zdrowia składników, jak taksyfolina, kwas linolowy, kwercetyna, dihydrokamferol, apigenina, histamina, tyramina, garbniki, fitosterole, oraz kwasy organiczne. Najważniejsza jest tu jednak sylimaryna, dzięki której ostropest plamisty świetnie sprawdza się jako naturalny lek na wiele przypadłości. Ostropest plamisty działa przeciwzapalnie, wzmacniająco, a przy okazji oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn. Regularne sięganie po ostropest plamisty wspiera proces regeneracji wątroby – bardzo ważnego i bardzo zapracowanego narządu, któremu dodatkowe wsparcie przyda się z pewnością. Po ostropest plamisty można też sięgać przy takich problemach, jak marskość lub stłuszczenie wątroby, może też włączyć go do diety po przebytej żółtaczce. Ta roślina lecznicza pomoże nam również przy problemach z cholesterolem oraz wtedy, gdy dodatkowego wsparcia będą potrzebowały nasze naczynia krwionośne. Ostropest plamisty może nam przy okazji ułatwić odchudzanie i walkę z obrzękami.

Dieta.

W jaki sposób możemy włączyć ostropest plamisty do swej diety? Nasiona lub zmielony ostropest plamisty możemy potraktować jako dodatek do warzywnych koktajli, owsianek lub jogurtów. Ostropest może się też doskonale sprawdzić jako dodatek do sałatek i surówek, które dzięki niemu nabiorą jeszcze większej wartości.