Jak pokonać strach przed jazdą na rowerze?

Jak pokonać strach przed jazdą na rowerze?

Strach przed jazdą na rowerze może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Ważne jest to, aby uzmysłowić sobie, jaka jest przyczyna lęku. Wiele osób dorosłych wstydzi się przyznać do braku umiejętności. Zupełnie niepotrzebnie! Nigdy nie jest za późno, aby wsiąść na siodełko. Czasami wystarczy tylko odrobina chęci oraz motywacji. Nie masz pojęcia, jak zrobić pierwszy krok? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami!

Dołączenie do rowerowej społeczności

Nie każdy wie, że istnieją rowerowe społeczności. Dołączenie do grupy cyklistów-amatorów to świetny sposób na to, aby poznać nowych znajomości. Jazda w towarzystwie jest o wiele mniej stresująca. Ponadto, zapewnia ona o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa. Kierowcy są o wiele bardziej wyczuleni na grupy rowerzystów, co zmniejsza ryzyko wypadku. Dodatkowym atutem jest możliwość otrzymania natychmiastowej pomocy (np. w przypadku pękniętej dętki lub upadku). Warto zajrzeć do mediów społecznościowych, gdzie bez większego wysiłku można nawiązać nowe znajomości.

Poruszanie się po ścieżkach rowerowych

Przeraża Cię ogromna ilość rozpędzonych samochodów? Nie wiesz, jak prawidłowo zachować się na skrzyżowaniu? Najlepszą opcją dla Ciebie są ścieżki rowerowe. Poruszając się po nich nie musisz wykazywać perfekcyjnej znajomości zasad ruchu drogowego. Nie zaszkodzi jednak zapoznać się z nimi, tak aby poradzić sobie w absolutnie każdej sytuacji. Osoby, które posiadają kartę motorowerową lub prawo jazdy, mają ułatwione zadanie. Muszą jedynie przypomnieć sobie, jak poruszać się na zatłoczonych uliczkach. Niezwykle ważną kwestią jest to, aby wiedzieć, kto ma pierwszeństwo przejazdu. Na nieoznakowanych krzyżówkach jest najwięcej kolizji i wypadków.

Na początek krótkie trasy

Wiadomym jest, że początki bywają trudne. Właśnie dlatego nie warto rzucać się na głęboką wodę. Krótkie, łatwe trasy wydają się być rozsądnym pomysłem. Trzeba uwzględnić, że kondycja osób prowadzących siedzący tryb życia, nie jest najlepsza. Potrzeba czasu, aby pokonywać na jednośladzie coraz więcej kilometrów.