Jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia?

Jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia?

Mogłoby się wydawać, że chomiki nie są zbyt wymagającymi zwierzętami, jednak nie jest to prawdą. Wymagają one zakupu wielu akcesoriów, dzięki którym będą wiodły spokojne i szczęśliwe życie. Gryzonie nie powinny być hodowane w akwarium. Nie lubią życia „stadnego”, więc trzymanie razem kilku osobników może zakończyć się tragicznie. Wiele osób nie ma pojęcia, jak znaleźć idealną klatkę. Wybór nie może być przypadkowy. Oszczędzanie na jakości nie jest dobrym pomysłem. Jeśli potrzebujesz kilku przydatnych wskazówek, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Optymalny rozmiar

Chomik nie jest dużym zwierzęciem, jednak nie oznacza to, że można zamknąć go w niewielkim „pudełku”. Gryzoń potrzebuje sporej ilości przestrzeni. Trzeba wiedzieć, że jest on dość ruchliwy, a szczyt jego aktywności przypada na godziny nocne. Właśnie dlatego warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu zostanie ustawiona klatka. Może okazać się, że pupil będzie zakłócał spokojny sen. Dla przeciętnego osobnika polecana jest klatka o wymiarach minimalnych 60×40 cm. Nie musi być ona zbyt wysoka, ponieważ omawiane gryzonie nie lubią spędzać czasu na wysokości. Zupełnie inaczej jest w przypadku np. myszoskoczków czy szczurów. Większe gatunki chomików (m.in. syryjskie) wymagają również większej klatki. W ich przypadku polecana jest konstrukcja o wymiarach minimalnych 80×50 cm. Nawet, jeśli klatka będzie bardzo duża, to zwierzak będzie czuł się w niej dobrze. Dziennie potrafi on przemierzyć dystans około dziesięciu kilometrów!

Rozstaw prętów

Nie jest prawdą, że wszystkie klatki dla gryzoni są takie same. Trzeba uwzględnić, że chomiki są małe, więc konstrukcja stworzona z myślą o szczurach może okazać się niebezpieczna. Optymalna szerokość prętów to pół centymetra. Nie można wykluczyć, że zwierzak będzie próbował wyswobodzić się z klatki. W przypadku wątpliwości lepiej poprosić o pomoc obsługę sklepu zoologicznego, która udzieli niezbędnego wsparcia. Najrozsądniej postawić na produkt dedykowany chomikom – w ten sposób można uniknąć pomyłki zakupowej i wyrzucenia gotówki w błoto.

Jakość wykonania

Gryzonie mogą próbować ścierać zęby na klatce, w której mieszkają. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby była ona wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Największym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje metalowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej trzeba zwrócić uwagę, gdzie znajduje się zamknięcie. W przypadku drzwi u góry konieczne będzie wyjmowanie gryzonia – oczywiście nie oznacza to możliwości pozostawiania klatki otwartej.