Czy korzystanie z usług trenera personalnego jest koniecznie?

Czy korzystanie z usług trenera personalnego jest koniecznie?

Trenowanie i bycie fit stało się w ostatnich czasach bardzo modne. To dobra wiadomość, aktywność fizyczna jest ważna w kontekście naszego zdrowia. Coraz więcej osób kupuje karnet na siłownię, niestety wiele z nich wykonuje ćwiczenia niepoprawnie. Dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i zastanawiasz się nad skorzystaniem z pomocy trenera personalnego? Zobacz, dlaczego to takie ważne.

Korekta wad postawy, mobilności stawów oraz mięśni

Trener personalny nie tylko układa plan treningowy i patrzy, jak wykonujesz ćwiczenia, żeby potem powiedzieć Ci, co robisz źle. Trener dokładnie sprawdza mobilność twoich stawów i mięśni, zanim zademonstruje Ci wszelkie ćwiczenia z obciążeniem. Oprócz zbudowania dobrej sylwetki trener personalny może pomóc Ci w wadach postawy, dostosowując odpowiednie ćwiczenia dobrane pod te wady. Oczywiście, trener nie jest fizjoterapeuta, ale jest świadomy ludzkiego ciała na tyle, żeby móc Ci pomóc. 

Określenie celu i wiedza 

Zapewne, jeśli wybierasz się na siłownie, masz określony cel w głowie. Trener personalny pomoże Ci go dokładnie sprecyzować, przedstawić plan działania i ustalić zasady. Bierze pod uwagę twój stopień aktywności i pod jego kątem ustala częstotliwość i trudność ćwiczeń. Wiedza trenera nie opiera się wyłącznie na odpowiednim treningu, ale również odpowiednim odżywianiu oraz suplementacji. Trener pomoże Ci ułożyć dietę, dzięki której dostarczysz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, tłuszczy i białka. Zawsze jest to indywidualna dieta dostosowana do celu, zdrowia i aktywności. 

Urozmaicony trening

Jeśli zaczynasz na siłowni, prawdopodobnie nie wiesz, w co włożyć ręce albo posiadasz mały bagaż ćwiczeń, które po tygodniu na pewno zaczną ci się nudzić. Ćwiczenia z trenerem personalnym dają gwarancje ich różnorodności pod kątem wysiłku i przyjemności. Jeżeli nienawidzisz przysiadów, a zależy Ci na mocnych nogach, trener znajdzie rozwiązanie! Wymyśli i dostosuje takie ćwiczenia, które równie dobrze wzmocnią twoje nogi, a ty nie będziesz zmuszać się do przysiadów. 

Bezpieczeństwo i kontrola

Chorujesz przewlekle lub masz problemy ortopedyczne? Jesteś w ciąży lub rozpoczęła ci się menopauza, a mimo tego nadal chcesz trenować? W takim przypadku trener personalny jest niezbędny. Podczas ćwiczeń należy mieć pewność o bezpieczeństwie ich wykonywania, a tego nauczy cię właśnie trener. Pomoże Ci od zadbać o bezpieczeństwo treningu, dzięki czemu nie nabawisz się niepotrzebnych kontuzji. Trener kontroluje twoje ciało i postępy, zapisuje wyniki oraz często przeprowadza wywiad na temat przestrzegania diety. Ważna jest współpraca z trenerem, mówienie mu prawdy oraz komunikacja. Trener jest dla ciebie, warto zatem wybrać odpowiedniego. 

Wsparcie, motywacja

Nie zawsze treningi idą nam fantastycznie, czasami bywają chwile zwątpienia i wtedy również jest z nami trener. Inspiruje, motywuje, podpowiada oraz radzi, co można zrobić w ciężkich momentach. Czasami proponuje przerwanie treningu na jakiś czas, jeśli jest to konieczne. Często po dłuższym okresie trenowania pod okiem naszego instruktora, staje się on bardzo dobrym przyjacielem. Treningi odbywają się w fajnej atmosferze, co sprzyja chęci trenowania i znacznie poprawia nasz nastrój.