Siedzący tryb życia? Zaprzyjaźnij się ze sportem!

Siedzący tryb życia? Zaprzyjaźnij się ze sportem!

Prowadzisz siedzący tryb życia i zaczynasz zauważać negatywne tego skutki? Brak aktywności fizycznej bardzo źle wpływa na twoje zdrowie. Długie przebywanie przed komputerem w pozycji siedzącej skutkuje rozwojem wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, a nawet cukrzycy. Skutkiem siedzącego trybu życia są poważne wady kręgosłupa, żylaki, zaparcia, cellulit i wiele innych schorzeń. Wiele osób chciałoby wprowadzić aktywność fizyczną do swojego dnia. Człowiek nie jest w stanie długo wytrzymać w pozycji siedzące, ciało uwielbia ruch! Jak zatem zacząć swoją przygodę z aktywnością i zaprzyjaźnić się ze sportem? Oto 3 ważne zasady dla początkujących aktywistów. 

Po pierwsze – świadomość

Zanim wybiegniesz do lasu czy usiądziesz na rower, warto zastanowić się, dlaczego właściwie to robisz. Jest to bardzo ważne, ponieważ mimo iż na początku możesz być bardzo aktywny, po kilku dniach możesz szybko się znudzić i zmęczyć. Świadomość motywacji i celu działania pozwala nam utrzymać aktywność przez dłuższy czas. Nic bardziej nie motywuje do działania jak postawiony cel. 

Dlaczego zatem warto podejmować aktywność fizyczną?

Korzyści wynikające z uprawiania sportu jest cała masa. W wyniku wysiłku dochodzi do wielu zmian adaptacyjny w naszym organizmie, które wpływają pozytywnie na jego ogólną wydolność. Ćwiczenia fizyczne działają profilaktycznie na choroby sercowe, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę. Sport poprawia odporność organizmu oraz wpływa ochronnie na OUN.

Po drugie – działanie!

Nie staniesz się wielkim sportowcem z dnia na dzień. Wszystkie sukcesy przychodzą z czasem. Trening czyni mistrza, a droga do celu nigdy nie będzie prosta. Warto zatem podzielić wdrożenie aktywności fizycznej na dwa etapy. Pierwszy etap polega na zwykłych, spontanicznym wplataniu aktywności w plan dnia. Raz na jakiś czas zrób sobie dłuższą przerwę w pracy, wyjdź na spacer, rower albo po prostu włącz sobie 30-minutowy trening w domu. Nie planuj zanadto, zanim zaczniesz, ponieważ brak wiedzy na początku tylko będzie cię jeszcze bardziej frustrować.  Drugi etap to wykonywanie aktywności fizycznej bardziej regularnie i o zwiększonej intensywności. Zamiast ćwiczeń raz na jakiś czas, ustal 3-4 dni w tygodniu, w których wykonujesz trening i trzymaj się tego przez dłuższy czas. Regularny trening jest bardzo ważny, ponieważ ciało i mózg zapamiętuje, kiedy jest bardziej aktywny i treningi są wówczas bardziej efektywne.

Po trzecie – przyjemność

Najgorsze wśród ludzi zaczynających swoją przygodę ze sportem jest jej podejście. Początkujący często kojarzą ćwiczenia z czymś nieprzyjemnych, zmuszają się do treningów, przez co szybko się zniechęcają i wracają do swojego fotela. Wynika to z braku czerpania przyjemności z aktywności fizycznej. Zastanów się, która aktywność fizyczna jest dla ciebie sposobem przyjemnego spędzenia czasu. Jazda konno? Pływanie? Rolki? Rower? A może ścianka wspinaczkowa? Nawet jeśli będziesz wykonywał taką aktywność raz w tygodniu i czerpał z tego przyjemność, jest to o wiele lepsze niż codzienne, nudne ćwiczenia w domu. Z czasem polubisz sport i sam zaczniesz ćwiczyć, aby zwiększyć swoje postępy.