Jak poranna gimnastyka wpływa na długowieczność? 

Jak poranna gimnastyka wpływa na długowieczność? 

Większość ludzi bardzo źle kojarzy poranki a sama myśl o ćwiczeniach rano, od razu stawia przed oczami słowo: NIE. Często samo wstawanie wcześniej jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero poranny trening. Nie da się ukryć, że poranna aktywność fizyczna jest najbardziej efektywna i niesie ze sobą wiele korzyści. Pokonanie bariery zmęczonego poranku to tylko etap przejściowy. Przecież rano człowiek ma najwięcej energii, ponieważ nie wykonał jeszcze dotąd żadnego działania. Dlaczego zatem warto ćwiczyć rano? Przedstawiamy 4 najważniejsze powody.

1. Prawdziwa dawka porannej kofeiny

Większość polaków po usłyszeniu swojego budzika ma w głowie tylko jedną myśl: kawa. Praktycznie każdy potencjalny człowiek, dla którego aktywność fizyczna nie jest czymś najważniejszym, zaczyna swój dzień od kawy, energetyka albo papierosa. To bardzo zły nawyk, ćwiczenia poranne są w stanie zastąpić każdą z wymienionych używek a dodatkowo przynieść korzyści i poprawić twoje zdrowie. Poranny ruch dotlenia nasz organizm, pobudza krążenie, dzięki czemu mamy więcej energii i wcale nie musimy w tym celu sięgać po kofeinowy napój.

2. Szybsza przemiana materii

Kiedy ćwiczymy, nasz organizm zostaje pobudzony do działania, przez co pobudza się nasz metabolizm. Jeżeli wykonasz trening rano, twój organizm będzie szybciej metabolizował pokarmy przez cały dzień. Skutkiem takiego działania jest bardziej efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli wykonujesz trening siłowy rano, a potem zjesz białkowe śniadanie, twoje mięśnie mają cały dzień na rozwój i budowę. W trakcie snu spada nasz poziom glikogenu w wątrobie oraz cukru we krwi. Jeżeli zatem wykonamy trening rano, organizm wykorzystuje rezerwy tłuszczowe, ponieważ nie ma wystarczającej ilości cukrów do dyspozycji.

3. Lepsza koncentracja i samopoczucie

Poranna aktywność fizyczna ma dobry wpływ na pracę mózgu ze względu na jego większe dotlenienie. Nie dotyczy to tylko sprawniejszej pracy rano, ale również przez cały dzień. Wykonując trening rano, poprawiamy ukrwienie organizmu, dzięki czemu mamy więcej energii przez cały dzień. Dodatkowo poranne ćwiczenia wpływają korzystnie na samorealizację. Po zakończonym treningu zyskujemy poczucie większej satysfakcji, która utrzymuje się wówczas przez cały dzień. Poprawia to również efektywność naszej pracy w ciągu dnia oraz mamy lepszy humor. Jeden dobry nawyk przyciąga kolejny. Jeżeli poranny trening stanie się twoim nawykiem, wkrótce będziesz wprowadzał nowe nawyki.

4. Redukcja stresu i profilaktyka depresji 

Jest wiele badań potwierdzających niezwykły wpływ aktywności fizycznej a ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy ćwiczymy, produkujemy więcej endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Ważne zatem, aby zastrzyk tych hormonów miał miejsce jak najwcześniej, aby utrzymać dobre nastawienie przez większość naszego dnia. Regularne uprawianie sportu zwiększa pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Dzięki temu myślimy bardziej pozytywnie oraz chętniej podejmujemy nowe wyzwania.