Ciągłe zmęczenie – o czym może świadczyć?

Ciągłe zmęczenie – o czym może świadczyć?

Mniej więcej 11 mln Polaków skarży się na stałe zmęczenie. Występuje ono, nawet kiedy organizm jest teoretycznie wypoczęty. Dawniej odczucie nie było brane na poważnie przez lekarzy. Aktualnie twierdzą, że może to być dość poważny medyczny problem. Osoby, które są ciągle zmęczone, mogą być narażone na otyłość, cukrzycę, depresję, udar, a także problemy sercowe czy nadciśnienie tętnicze. Takie osoby dodatkowo szybciej się męczą.

Popularne badania na temat chronicznego zmęczenia

Aktualnie naukowcy ciągle szukają przyczyn tej przypadłości, jak na razie są wzięte pod uwagę kilku złoczyńców. Pierwszym z nich jest mitochondria. Naukowcy z Kalifornii (USA) zaobserwowali u osób cierpiących na chroniczne zmęczenie zmiany w obrębie mitochondriów. Czynnikami wpływającymi na tę przypadłość mogą być toksyny w jedzeniu i powietrzu, infekcje, czy też stres. Z badań wynika, że poziom Leptyny stosunkowo wzrasta u osób chorych na przewlekłe zmęczenie. Leptyna jest hormonem, który daje znać mózgowi, że ciało posiada wystarczające zasoby energii. Hormon też wpływa na zmniejszony apetyt, a jej nadmiar powoduje zmniejszenie wigoru. Cytokiny są to białka, które biorą udział w ochronie organizmu przed różnymi patogenami. Pojawiają się one wtedy, kiedy w organizmie dochodzi do stanu zapalnego. U osób chorych na ciągłe zmęczenie cytokiny są podwyższone.

Według naukowców ciągłe zmęczenie może wynikać ze środowiska, w którym się żyje, a także stylu życia. Jądra nadskrzyżowaniowe w ciągu dnia wysyłają do mózgu sygnały, które powodują zwiększenie koncentracji, oraz chęci do działań. Wieczorem zaś mózg wytwarza melatoninę, która przygotowuje organizm do snu. Więc kiedy praca jąder naskrzyżowaniowych podwzgórza zostanie zaburzona, występuję odczucie nieustającego wyczerpania. Napoje energetyczne powodują nagły przyrost energii poprzez zawartość kofeiny, tauryny oraz cukru. Kiedy w organizmie ich poziom zacznie spadać, pojawia się senność. Ich nadmierne picie, tak samo jak i kawy może zaburzyć rytm snu oraz rozregulować zegar biologiczny.

Profilaktyka zespołu ciągłego zmęczenia

Lekarz może podjąć decyzję o leczeniu, jednak przedtem musi wykluczyć np. choroby. Może on przepisać pacjentowi antydepresanty, które zmniejszają poczucie zmęczenia oraz regulują rytm dobowy. Bądź też chronobiotyki, które pomagają zsynchronizować zegar biologiczny z naturalnym rytmem dnia i nocy.  

Jednak jak twierdzą naukowcy, najlepsze są najprostsze przypadki i w tej sytuacji jest najlepiej się wyspać.

Rzeczy, które można zrobić, aby nie być ciągle zmęczonym

  1.       Zachować naturalny rytm dobowy. Chodzić spać i wstawać o przyzwoitych godzinach.
  2.       Uprawiać regularnie sport. Spacery, jogging, czy basen są najlepszym rozwiązaniem.
  3.       Wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa. Robienie przerw w pracy np. wychodzenie na zewnątrz.
  4.       Dieta – musi być zbilansowana. Dużo owoców i warzyw oraz złożonych węglowodanów.
  5.       Jak najmniej kawy i alkoholu. Dwa te produkty teoretycznie pobudzają, ale jest ono chwilowe. W późniejszym etapie przychodzi znużenie.