Koszmary senne – przyczyny, znaczenie i badania

Koszmary senne – przyczyny, znaczenie i badania

Tematy koszmarów nocnych są bardzo obszerne. Często są problemem niewyspania się, oraz złego nastroju w ciągu dnia. Naukowcy od lat próbują znaleźć znaczenie oraz wpływ ich na życie codzienne. Jak pokonać problemy ze snem i zasypianiem? Co także się do tego przyczynia? Jakie są najczęstsze koszmary?

Najczęstsze senne koszmary

Koszmary mogą być tak naprawdę na każdy temat. Najczęściej jednak nie mają one nic wspólnego z codziennością i problemami, jakie towarzyszą. Mogą wpływać na emocje oraz samopoczucie.

Spadanie – bez żadnego zabezpieczenia spadamy w otchłań. Prawdopodobnie taki sen może mieć podtekst seksualny. Może być również odbierany, jako zagrożenie aktualnej pozycji zawodowej. Sen dla kobiety może oznaczać lęk przed upadkiem moralnym.  

Ucieczka – najczęściej przed niebezpieczeństwem, bądź w labiryncie. Niekończąca się ucieczka zakończona ślepą uliczką może oznaczać fakt, że jesteśmy w trudnej, beznadziejnej sytuacji.

Topienie się – może być oznaką zmagań z własnymi uczuciami bądź myślami.

Śmierć – śniąca osoba zazwyczaj w takim śnie widzi bliską jej osobę, bądź też samego siebie. Znaczenie tego snu jest pozytywne, gdyż oznacza, że osoba będzie cieszyła się zdrowym i długim życiem.

Nagość – sen o własnej nagości wśród innych, ubranych osób oznaczać może miłość, bądź dochodową transakcję handlową.

Potwory, duchy, przerażające zwierzęta – we śnie oznaczają, jako nasze wewnętrzne lęki.

W celu zmniejszenia się koszmarów sennych warto przed snem wypić ciepłe mleko lub uspokajającą melisę. Powinno się również wystrzegać się jedzenia tuż przed snem, a także jak najprędzej wyjaśniać i unikać stresujących sytuacji.

Przyczyny koszmarów sennych i bezsenności

Koszmary senne najczęściej pojawiają się u osób, które przeżywają silne emocje. Wpływają one negatywnie, na jakość snu oraz złe samopoczucie w ciągu dnia. Do tego może przyczyniać się wiele rzeczy, m.in.:

  •         przeżywanie negatywnych emocji w ciągu dnia;
  •         stres oraz napięcie emocjonalne;
  •         depresja, nerwica, bądź zaburzenia lękowe;
  •         w wyniku przyjmowania leków (pobudzających, moczopędnych, czy rozrzedzających oskrzela);
  •         po używkach;
  •         bólach różnego typu.

Źródłem problemów ze snem u dzieci mogą być nawet wyrzuty sumienia, czy urazy psychiczne. Nawet jeśli występuje problem w rodzinie (kłótnie, rozwód czy inny niezrozumiany przez dziecko problem), może odbić się to na dziecku właśnie w postaci koszmarów sennych. Nasza fizjologia może również spowodować nieprzyjemne sny, bądź problemy ze spaniem. Organizm może informować w taki sposób o chorobie, a zazwyczaj o jej rozwoju. Niezdrowa dieta może znacząco przyczyniać się do problemów ze snem. Szczególnie przytrafić się to może osobom, które przejadły się przed snem, bądź zjadły coś ciężkostrawnego. Jeżeli problemy z bezsennością oraz koszmarami sennymi nie ustępują warto jest zażywać preparaty ziołowe, bądź też udać się do specjalisty. Objawów bezsenności nie można bagatelizować. 

Sprawdź również: Psychiatra Warszawa Online.